Firmy często tracą ich przewagę konkurencyjną przy okazji gwałtownych zmian technologicznych, które sprawiają, że ich zdolności stają się przestarzałe. Pytanie jednak brzmi, co staje się z przewagą konkurecyjną firm na skutek zmiany zdolności wewnętrznych jej partnerów i konkurentów (konkuperantów – dostawców, klientów, itp.) spowodowanej zmianą technologiczną? Ich sukces może wpływać na firmy, z którymi muszą współpracować i konkurować. Afuah (2000) w swojej pracy przedstawia jaki wpływ na firmy ma zmiana zdolności jej konkuperantów wywowała zmianą technologiczną. Dowodzi on, że wyniki firmy po zmianie technologicznej spadają proporcjonalnie do stopnia dezauktualizacji zdolności konkuperantów wywołanej zmianą technologiczną.
Konkuperantami nazywamy dostawców, klientów, firmy produkujące produkty komplementarne, oraz wszelkie organizacje partnerskie, z którymi firma musi zarów współpracować jak i konkurować. Konkuperacja może być źródłem innowacji dla firm stowarzyszonych oraz dostarczać komplementarnych zasobów. Może również pomóc określonym standardom stosowanym w jednej firmie stać się standardami w całym sektorze i w ten sposób wykorzystać korzyści sieci.
Afuah pokazał na podstawie danych dotyczących adopcji technologii RISC (Reduced Instruction Set Computer) przez producentów stacji roboczych potrzebę postrzegania zasobów jako wartości całej sieci a nie tylko pojedynczej firmy. Zmiana technologiczna, czyli w omawianym przypadku przejście z CISC na RISC spowodowała, że zdolności niektórych konkuperantów w tej sieci stały się przestarzałe. Wpłynęło to negatywnie na wyniki firm komputerowych produkujących stacje robocze. Im bardziej zmiana technologiczna sprawia, że zdolności konkuperantów firmy stają się przestarzałe tym słabsze wyniki tej firmy (w tym przypadku udział dochodów w rynku). Przy badaniu wpływu zmiany technologicznej na przewagę konkurencyjną firmy należy wziąć pod uwagę całą sieć jej konkuperantów.
Nie korzystałem z tego słowa, ale okazuje sie, że mam wielu konkuperantów.
ReplyDelete